Day 9

Hii leo ni ya tisa
Tuwate kuikukusa
La rehema lishadosa
Kesho litatukimbiya.

Mola atupe rehema
Na kila lililo jema
Tupate yake neema
Na radhi kutueleya.

It have reached day nine
On this month of ramadhan
Everything is fine
Twakushukuru jaliya.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s